"Enter"a basıp içeriğe geçin

ne yapacağım? — ne için yapacağım?

bu, kişisel bir blog için ilk gayretim. bu gayret ile birlikte sıfırdan bir şeyler yazmanın ve paylaşmanın ne kadar zor olduğunu görmüş oldum.

öncelikle burada yazan herşey tamamen benim yorumumdur ve benim görüşlerimi kapsamaktadır. hiç bir cümlem tavsiye niteliğinde değildir.

 

ne yapacağım? — ne için yapacağım?

kendimi bildim bileli bu iki soruyla hep aynı kısır döngü içindeyim, ne yapacağım? — ne için yapacağım? bu iki soru başımı öyle ağrıtıyorki düşünmeyi ne kadar istemesemde kafamdan çıkartamıyorum. bu sorulardan kurtulmanın iki yolu var. birincisi kafamı bedenimden ayırmak, ikincisi bu soruların cevabını bulmak. ne mutlu bana ki bu iki seçenekten hangisinin doğru cevap olduğunu biliyorum. sanırım cevapları bulmak için biraz zaman gerek, tecrübe gerek. ya da bir tesadüf gerek. bir gün bir şekilde cevapları bulacağımı biliyorum. öleceğimi bildiğim gibi, sadece zamanı belli değil.

bu sorular çok klasik gelebilir, hatta bir çok insanın cevaplarını bulamadığı, bulmak istediği ve sürekli kendini sorgulamasına sebep olan sorulardır. ne kadar klasik olsalarda bir çok kişi bu soruların cevabını merak eder.

bu sorular o kadar genişki, hayatında yaptığın herşeyle bir ilişkisi vardır. farkında olmasakta bu soruların onlarca, yüzlerce, hatta binlerce versiyonu kafamızdadır. sorular hep aynıdır fakat cevapları her seferinde değişir. bu ikili sorunun en üstte bulunan versiyonuna en büyük hayalimiz diyebiliriz. şu örnekle gidelim: (ne yapacağım: doktor olacağım, ne için yapacağım: insanlara değer verdiğim için) bu bizim en büyük hayalimiz olsun. ve bu ikili soru versiyonlarının en altından başlayalım.

  1. (ne yapacağım: okula gideceğim, ne için yapacağım: doktor olmak hakkında gereken bilgileri öğrenmek için)
  2. (ne yapacağım: ingilizce öğreneceğim, ne için yapacağım: doktorluk hakkında yabancı kaynaklardan daha çok bilgi edinebilmek için)
  3. (ne yapacağım: bir iş bulacağım, ne için yapacağım: eğitim masraflarımı ödeyebilmek için)

Bu ikili sorular zirveden (en büyük hayalinizden) başlayıp en dipteki ikili soruya ulaşana kadar binlerce, on binlerce ikili soru oluşturur ve bu ikili sorular bir görev listesi gibidir. cevaplarını bulmak ve uygulamak zorundasınızdır.

 

bu soruların karşısına doğru cevapları koyabilmek için bir şeyler denedim ve denemeye devam ediyorum. şu ana kadar zirvedeki ikili sorumun cevabını bulamadım. işte o cevapları bulduğumda benimde görev listem oluşacaktır.

eğer bir görev listeniz yoksa bunun için üzülmeyin, onu bulmaya çalışın ve kendinize zaman tanıyın. eğer varsa ne yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz.

 

okuduğunuz için teşekkür ederim, yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da eklemek istediğin bir şey olursa lütfen yorumlarda belirtin.

umarım bu paylaşımım hoşunuza gitmiştir, yazılarımın daha çok kişiye ulaşması için paylaşımda bulunursanız memnun olurum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir